Q&A czyli 10 zalet klatki kennelowej

Q&A czyli 10 zalet klatki kennelowej

Aby skorzystać w pełni z zalet klatki trzeba jednak właściwie wybrać klatkę, a następnie poprawnie przeprowadzić trening klatkowy. Pamiętaj że trening klatkowy to długi proces, który trwa tygodniami.

Aby skorzystać w pełni z zalet klatki trzeba jednak właściwie wybrać klatkę, a następnie poprawnie przeprowadzić trening klatkowy. Pamiętaj że trening klatkowy to długi proces, który trwa tygodniami.

1. Bezpieczne schronienie, azyl – klatka może być dla psa najlepszym miejscem wypoczynku. Swoim wyglądem przypomina norę – ograniczoną przestrzeń, w której zwierzak ma poczucie bezpieczeństwa. Po poprawnie przeprowadzonym treningu klatkowym, skojarzenie dla psa jest jednoznaczne: klatka=coś atrakcyjnego, bezpiecznego i przyjemnego.

2. Nauka czystości – pies z natury swojej unika załatwia się w miejscu, w którym śpi. Klatka może być wykorzystana do tego, by nauczyć szczeniaka lub przygarniętego psa zachowania czystości w domu. Dzięki niej można stopniowo przedłużać czas pomiędzy kolejnymi wyjściami na spacer.

3. Lekarstwo na lęk separacyjny – ograniczenie dostępu do bodźców, zamknięta przestrzeń oraz dostęp do gryzaków pomogą ograniczyć lęk związany z pozostawaniem w samotności. Kluczem do sukcesu jest oczywiście prawidłowy trening klatkowy. W klatce pies jest bezpieczny – ma ograniczoną możliwość zrobienia sobie krzywdy, gdy jest sam.

4. Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podczas podróży – klatka sprawdzi się tak w samochodzie, jak w samolocie, czy pociągu. Do samolotu wymagane są odpowiednie atesty. W samochodzie pies przewożony w klatce rzadziej cierpi na chorobę lokomocyjną. W sytuacji, gdy zdarzy się wypadek, zwierzak w klatce ma większe szanse na uniknięcie obrażeń. Nie ma też ryzyka, że nawet przy niewielkiej stłuczce pies wypadnie z samochodu prosto pod nadjeżdżający inny pojazd. Zamknięty w klatce nie będzie też stanowił zagrożenia dla ratowników, którzy chcieliby pomóc innym ludziom czy jemu.

5. Spokój podczas pozostawania w nowym miejscu – na wakacjach, w hotelu, czy prywatnym pensjonacie klatka może być najlepszym rozwiązaniem, gdy pies musi zostać sam w pokoju. W obcym miejscu, nawet pies, który w domu zostaje sam bez problemu, może zdradzać objawy lęku separacyjnego. W klatce, którą zna, przepełnionej „domowym” zapachem, będzie czuł się o wiele lepiej.

6. Azyl podczas choroby – tak w domu, jak podczas leczenia szpitalnego chory pies w klatce szybciej dochodzi do siebie. Jeśli pies jest przyzwyczajony do klatki, łatwiej mu w niej zrelaksować się. Jeśli choroba wymaga ograniczenia ruchu, pies o wiele lepiej znosi je w klatce.

7. Miejsce izolacji dla psa – jeśli pies ma problemy behawioralne i prezentuje w stosunku do obcych ludzi: agresję, nadmierne kontrolowanie, zbyt dużą ekscytację, klatka stanowi doskonałe narzędzie. Dzięki niej zwierzę może obserwować gości, z zachowaniem ich bezpieczeństwa. Ważne jest przy tym, by pies trafiał do klatki zanim do domu wejdą obcy. W przypadku agresji może istnieć konieczność pozostawania w klatce przez cały czas wizyty. W przypadku nadmiernej ekscytacji wystarczy kilka/kilkanaście minut izolacji (ale tak, by pies widział gości), by emocje opadły i zachowanie psa było w granicach normy.

8. Miejsce odpoczynku – na niektóre psy, zwłaszcza pracujące, klatka działa, jak „wyłącznik”. Pies po pracy, wchodzi do klatki i natychmiast przechodzi w stan relaksacji. W przypadku takich zwierząt nie jest nawet konieczne zamykanie drzwiczek. Psy, gdy są zmęczone same wchodzą do klatki, by odpocząć.

9. Klatka w treningu – klatka świetnie sprawdza się w treningu z psem. Dzięki klatce możemy cały trening podzielić na wiele sesji, a po każdej z nich odesłać psa do kennelu aby ten odpoczął i zrelaksował się przed kolejnymi ćwiczeniami. Klatka świetnie również sprawdza się jako miejsce czekania, pozwala uniknąć tak zwanego „spalenia” się psa na zawodach, i umożliwia wejście z psem na ring zawodów w pełni wypoczętym i gotowym do pracy.

10. Miejsce kary – w sytuacji kiedy mamy zrobioną już klatkę czyli pies chętnie w niej przebywa, jest dorosły, i prezentuje wysoki poziom w treningu sportowym i posłuszeństwa możemy wykorzystać ją również jako miejsce kary. Warto stosować wtedy oddzielną komendę niż tą, wydawaną na co dzień do pójścia do klatki. 

Kontakt

Chcesz zapisać się na nasze szkolenia?
Umówić się z nami na konsultacje?
Nie wiesz, które szkolenie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego psa?

Nie wahaj się i zadzwoń lub napisz!

Michał Santorski
692 370 787

controldog.obedience@gmail.com

Training also in English:
Sylwia Zapert
605 042 705

sylwiazapert.controldog@gmail.com