Q and A – czyli klatka kennelowa w pigułce.

Q and A – czyli klatka kennelowa w pigułce.

Kennel z ang. to buda dla psa. Klatka kennelowa to nic innego jak domowa psia buda, w której pies może spać, leżeć i odpoczywać a gdy jest to potrzebne może zostać również w niej zamknięty.
 • W jakim celu stosujemy klatki kennelowe dla psów?

Bardzo często podczas konsultacji behawioralnych kiedy pierwszy raz wspominam o klatce kennelowej klienci robią wielkie, przestraszone oczy i łapią się za głową niedowierzając w to co usłyszeli od behawiorysty. Dla osób nie posiadających wystarczającej wiedzy związanej z pracą z psami zamknięcie psa w klatce w domu kojarzy się jednoznacznie źle. Jednak wprowadzenie klatki kennelowej dla psiaka niesie za sobą szereg pozytywnych korzyści. Klatka kennelowa jest ulubionym, bezpiecznym miejsce psa w domu, w którym czuje się pewnie, dobrze i komfortowo. Przydaję się podczas podróży samochodem, jak również wakacji i noclegów w nowych, obcych miejscach. Przy szczeniakach, oraz rasach pracujących świetnie pomaga psu wyciszyć się oraz kontrolować swoje emocje. Pomaga utrzymać higienę w domu i w samochodzie. Klatkowanie psa przydatne jest również przy psiakach chorych, kórym musimy ograniczać ruch. Klatki świetnie przydają się również w psich sportach – pomagają psu odpocząć w nowym miejscu, oraz przeciwdziałają zmęczeniu i „spaleniu” się psa np. przed startem na zawodach. Klatka kennelowa jest również świetnym narzędziem, które pomaga przepracować wiele problemów behawioralnych jak np. lęk separacyjny, niszczenie mieszkania czy naukę załatwiania się na zewnątrz. O wszystkich zaletach napisaliśmy oddzielny post.

 • Czy klatka kennelowa jest obowiązkowa dla każdego właściciela psów?

 • Posiadanie klatki kennelowej nie jest obowiązkiem dla każdego psiego właściciela, jednak szereg zalet jakie niesie za sobą wprowadzenie klatki prowadzi do tego że jest ona polecana wszystkim właścicielom psów (i naszym klientom) bez względu na wiek, rasę czy wielkość psa.

 • Czy klatka może być niebezpieczna dla psa?

Prawidłowa wprowadzona klatka w żaden sposób nie zagrozi naszemu pupilowi, wręcz przeciwnie, wprowadzenie jej może uchronić naszego psa przed wieloma niebezpieczeństwami na które (często na własne życzenie) piszą się np. szczeniaki zostawione luzem w domu podczas naszej nieobecności.

 • Jaką klatkę wybrać?

Klatki dzielimy na: transportery (plastikowe klatki, do przewożenia psów np. w lukach bagażowych), materiałowe i metalowe. Wszystkie rodzaje klatek to klatki kennelowe dlatego każda z nich będzie spełniać swoją funkcję. Z doświadczenia zawsze polecamy klatki metalowe ponieważ są najtrwalsze i młode psy nie są w stanie wyrządzić im szkody, tak jak ma to często miejsce przy klatkach materiałowych.

 • Czy mogę wprowadzić klatkę dla psa dorosłego?

Jak najbardziej, wprowadzenie klatki kennelowej jest możliwe przy psach w każdym wieku. Trening klatkowy przy piesku dorosłym będzie trwał trochę dłużej niż przy szczeniakach, jednak również duże psy bez problemowo można nauczyć spokojnego i chętnego przebywania w kennelu.

 • Czy muszę zamykać psa w klatce?

Nigdy nie mamy obowiązku zamykać psa w klatce na określony czas, jednak jeśli chcemy w pełni wykorzystać potencjał i zalety klatkowania psa, warto nauczyć psa przebywania w niej również jeśli drzwiczki są zamknięte.

 • Czy muszę coś zrobić aby pies chętnie wszedł do klatki i w niej przebywał?

Tak, to bardzo ważny aspekt związany z klatkami kennelowymi. Zanim zaczniemy „klatkować”(zamykać) psiaka w klatce, konieczne będzie przeprowadzenie treningu klatkowego dzięki któremu nasz pies będzie kojarzył klatkę pozytywnie i miło, a przebywanie w niej będzie dla niego przyjemne i relaksujące.

 • Gdzie powinna stać klatka? Czy mogę zmieniać jej miejsce?

Klatka powinna stać w spokojnym miejscu w domu, tak aby zapewnić psu pełen komfort, ciszę i spokój podczas przebywania w niej. Jedną z zalet klatki jest fakt że możemy ją zabierać do samochodu, lub na wakacyjne wczasy, a pies zawsze w nowym miejscu będzie czuł się pewnie i bezpiecznie. Jednak jeśli nie ma takiej potrzeby, dobrze aby klatka w domu stała zawsze w tym samym miejscu.

 • Czy w klatce mogą przebywać więcej niż jeden pies?

 • Tak, pod warunkiem że oba psy są tego nauczone, i tolerują siebie nawzajem.

 • Czy mogę za karę zamykać psa w klatce?

Klatka zawsze dla psa powinna kojarzyć się jako bezpieczne, ulubione i najlepsze miejsce pod słońcem, dlatego więc większość behawiorystów i poradników w Internecie zabrania zamykania psa w klatce za karę. My jednak nie możemy się z tym do końca zgodzić.
Klatka kennelowa może pełnić funkcję również miejsca kary, jednak o tym napiszemy w oddzielnym poście ponieważ jest to temat obszernie złożony, a obecny wpis miał być wpisem o klatce w pigułce.

Podsumowując:
Klatka kennelowa to domowa psia buda, w której każdy pies czuje się dobrze, komfortowo i bezpiecznie. Zanim wprowadzimy klatkę kennelową konieczne jest przeprowadzenie treningu klatkowego dla psa. Klatka posiada ponad kilkanaście zalet i polecamy ją wszystkim właścicielom psów bez względu na wiek, rasę czy wielkość psa. Wyróżniamy 3 rodzaje klatek – my polecamy te najtrwalsze czyli metalowe. Klatka powinna stać w spokojnym, cichym miejscu w domu. Klatka kennelowa jest świetnym narzędziem które przydaje się nam w rozwiązaniu problemów behawioralnych psów, jest mega pomocna podczas wyjazdów oraz treningów sportowych i zawodów kynologicznych. Zanim zaczniemy zostawiać psa w klatce konieczne jest przeprowadzenie treningu klatkowego!

Kontakt

Chcesz zapisać się na nasze szkolenia?
Umówić się z nami na konsultacje?
Nie wiesz, które szkolenie będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego psa?

Nie wahaj się i zadzwoń lub napisz!

Michał Santorski
692 370 787

controldog.obedience@gmail.com

Training also in English:
Sylwia Zapert
605 042 705

sylwiazapert.controldog@gmail.com